Інтонація
( Урок у 3- му класі )
Тема: Інтонація
Мета: Дидактична- Визначити значення
інтонації та її вплив на музичний твір; сприяти усвідомленню учнями того, що в
основі музичного твору лежить головна інтонація — зародок мелодії, ритму,
динаміки, тембру, тобто основних елементів музичної мови; закріпити навички
виразного співу і слухових уявлень;
Розвивальна-розвивати музичну пам’ять,
відчуття ритму та творчу уяву;
Виховна-виховувати любов до музики, культуру слухання.
Музичний матеріал: А. Островський «ДО,ре,мі,фа,соль», «Відгадай-но», П.І.Чайковський «Пісня
жайворонка», А.Житкевич «Перестук», В.Гребенюк «Зимонька чудова».
Обладнання: Тексти пісень ( В. Гребенюк " Музична абетка та "Зимонька чудова "), фотоматеріал,
магнітофон, ілюстрації птахів і музичних інструментів, музичні інструменти (
баян, та музичний трикутник ).
Тип уроку:Урок – подорож
Методи: Мозковий штурм,ігровий,робота в групах, повернення до раніше
вивченого,метод емоційного впливу.
Хід уроку
I. Музичне привітання.(3хв.) Учні заходять до класу під мелодію пісні А. Островського " До, ре, мі, фа,
соль” ( на мелодію пісні "Я на солнышке лежу ") ( аудіозапис )
Всі: Урок музики у нас
Запросив усіх у клас.
Привітаймось дружно всі:
До, ре, мі, фо, соль, ля,
сі!
Учитель: Урок музики почавсь
Кожен з вас приготувавсь?
Учні: Ми готові вже співати,
Грати й навіть танцювати II Оголошення теми та завдань
уроку(5хв.)
Учитель: Знову день почався, діти,
Ви зібрались на
урок
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож
дзвінок.
Сьогодні в нас
урок звичайний
Та вчить багато
нас чому.
Хай буде він для
нас повчальний,
За це подякуєм
йому
У нас сьогодні ніби св’ято.
Зима вклонилася
нам радо.
Ану ж на мене
подивіться
І веселенько
посміхніться!
-Отож, з вашими чарівними посмішками, з гарним настроєм сьогодні на уроці
за допомогою своїх знань і вмінь ми потрапимо у дуже цікаву країну, яку ми
найбільше любимо, і називається вона
"Музика " А в дорогу із собою візьмемо тему нашого уроку, яку ми
розглядаємо протягом усього семестру,— " Інтонація ".
-
Давайте пригадаємо з вами, що
таке інтонація? ( виразність ).
-
Отож, щоб виразно прочитати
вірш чи оповідання, нам потрібно звернути увагу на інтонацію( тобто на дикцію -
чітко вимовляти слова ), на розділові знаки ( підсилювати або послаблювати
звучання голосу. А яке значення має інтонація в музиці? ( інтонація передає
характер твору. В ній містяться основні елементи музичної мови: мелодія -
весела, сумна наспівна,рухлива; ритм - чіткий; темп - повільний, швидкий;
динаміка, тембр).
-
А тепер давайте пригадаємо, чим
записуються звуки в звичайній українській мові? ( буквами ).
-
Правильно, буквами, які
утворюють слова, а слова – цілі речення, речення - вірші, казки, оповідання. А
в музичній мові чим ми записуємо звуки? ( нотами).
-
А скільки нот є в музиці? ( сім
)
-
Правильно, діти. І саме сім нот
дають нам можливість співати, танцювати, марширувати, писати й слухати музику.
А назви цих семи нот ми пригадаємо за допомогою поспівки
В. Гребенюка " Музична абетка " ( діти співають пісню )
-
Отож, пригадавши музичні звуки,
ми можемо сміливо крокувати в країну " Музика ". То чим же нам відкрити
дверцята? ( ключем )
-
Що, звичайним ключем? (Ні.
Скрипковим або басовим ).
-
Правильно, діти. А хто ж живе у
країні " Музика "? ( співаки композитори, танцюристи, музиканти).
-
А що ж вони роблять?(
композитори пишуть музику,співаки співають, танцьористи танцюють, музиканти
грають на музичних інструментах).
-
Ви хочете бути схожими на них?
( так ).
-
Тоді для вас справжнє
випробування! Назвіть, які ви знаєте музичні інструменти. ( діти називають )
-
Молодці, ви знаєте багато
музичних інструментів. Отож я вас запрошую до гри " Відгадай - но ". Хто має
бажання пограти?
Гра " Відгадай - но "(5хв.)
( Запрошую трьох учнів). Поки звучатиме музика, ви маєте відібрати
серед ілюстрацій з музичними інструментами тільки ті, які нам допоможуть:
1-й учень - заспівати, 2-й- затанцювати, 3-й- промарширувати і назвати
музичні інструменти, які ви відібрали.
( Звучить пісня А. Островського " Відгадай-но ")
-
Молодці, діти! Ви всі добре
справились зі своїм завданням. А хто скаже, чому я обрав саме трьох учнів для
гри і попросив вибрати музичні інструменти тільки для пісні, танцю і маршу? (
Тому, що пісня, танець і марш— це три типи музики)
III. Слухання музики.(5хв.)
П. І. Чайковський " Пісня
жайворонка "
-
Ви вже знаєте, діти, що музика
буває різною: сумною і веселою, задумливою і жартівливою. Дуже красиво співають
пташки, особливо навесні і влітку – напевно, від них ми і навчилися співати.
Але є пташка, яка співає особливо дзвінко. Чи знаєте ви що це за пташка? ( це
жайворонок )
-
Ось послухайте спів цієї
пташки. ( Спів жайворонка ). А тепер
послухайте як зумів композитор П.
Чайковський за допомогою музики передати спів цієї пташки у своїй п’єсі "Пісня жайворонка”. ( Звучить ( Пісня
жайворонка” ).
-
Скажіть, який інструмент
відображав спів жайворонка? (фортепіано ).
-
Який характер мелодії? (
веселий ).
-
Який темп? ( Швидкий )
-
Чи музичний інструмент
відтворив спів пташки ?( так )
- Діти, а тепер пригадайте, про яку пташку ми
з вами
розучували пісню? ( про
дятла ).
-
Пам'ятаєте, я вам обіцяв
розповісти казку про дятла, чому він не співає як інші птахи, а тільки вистукує
по корі дерева? Отож слухайте казку в’єтнамського письменника Хао Ньієн
" Чому дятел не вміє співати "
Чому дятел не вміє співати?
Колись дуже давно в лісі було
тихо - тихо, тому, що
пташки не вміли співати. Тільки вітер ворушив листя, свистів між гілками,
розгойдуючи старі дерева.
Якось у ліс зайшла чарівниця й
почала роздавати пташкам пісні. Піднявся страшенний галас. Пташки кружляли коло
чарівниці і навперебій просили дати кожній найкращу пісню.
-
Мені хочеться спокійну пісню,-
сказала Горлиця.
-
А мені веселу!- відгукнувся
Чиж.
-
А мені мрійливу й таку, щоб
мене відразу впізнали за голосом!- скрикнув Голуб.
Півень, що прибіг із села, попросив пісню голосисту і дзвінку.
Соромливий, тихий Соловей
скромно стояв осторонь, не наважуючись просити пісню. Тільки думав: " Ой, як
хочеться мені пісеньку! Я б співав її так, щоб усім сподобалось”.
А дятел якраз вибирав жуків у
корі сосни. Тому й прилетів пізно.
-
А мені, крикнув він ще здалека.
-
- Я хочу простеньку пісеньку,
але дзвінку. Я нею всіх будитиму та оспівуватиму схід сонечка.
Чарівниця так і не помітивши Солов’я, останню пісеньку віддала Дятлові.
Зраділий Дятел звернувся до Солов’я:
-
Соловейку, проспівай свою
пісеньку, а ми всі підхопимо. А потім я свою проспіваю.
-
В мене немає пісеньки, - із
сумом відповів соловей.
- Усім роздали, а мені не
вистачило...
Дятлові стало дуже шкода Солов’я. Він подумав - подумав і віддав свою пісню
пташці, що засумувала. А сам залишився без пісні.
З тої пори ранком у лісі
дзвенять сотні пташиних голосів. Але Дятел аніскільки не заздрить не жалкує, що
в нього немає пісеньки. Він гордовито й весело б’є своїм дзьобом по дубовій або
сосновій корі. І всі люблять і поважають Дятла, хоч він і не вміє співати.
Учитель: Сподобалася казка? А як же називається пісня про
дятла? ( " Перестук " )
-
Хто написав слова і музику до
цієї пісеньки? ( Композитор Анатолій Житкевич )
-
Давайте пригадаємо слова й
ритмічний малюнок цієї пісеньки. Не забувайте про паузи в тексті.( діти
відтворюють ритмічний малюнок пісні( 1 куплет ))
-
Зараз сядьте рівненько і разом
давайте розспіваємося.
Розспівка(4хв.) Вправа по тризвуку на прийом стокато та легато
IV. Виконання пісні. (10хв.)
А. Житкевич " Перестук "  - Давайте
разом пригадаємо мелодію пісні " Перестук ", музику до якої написав композитор
А. Житкевич. ( виконання пісні ) -
Молодці, ви дуже добре запам'ятали
і мелодію, і ритм цієї пісні. Скажіть, а який характер цієї мелодії?( Веселий )
-
Отож, зробити пісню ще більш
виразною, веселішою нам допоможе музичний інструмент - музичний трикутник. Хто
сьогодні хоче побути на уроці музикантом, пограти на музичному трикутнику? (
робота в групах )
-
Ось вам музичний трикутник. На слова
"тук-тук " наші "музиканти” будуть грати на музичному трикутнику, а ви будете
допомагати їм, відбиваючи тихенько ритм пальчиком по зошиту. Слів " тук - тук "
не співаємо, а лише простукуємо, імітуючи стукіт дятла. Отож почали! ( співаємо
і граємо на музичному трикутнику).
V. Розучування пісні (10хв.)
В. Гребенюк " Зимонька чудова "
-
Тепер перейдемо до вивчення
нової пісні. Скажіть, яка пора року зараз надворі? ( Зима )
-
Хто любить зиму і за що? (
відповіді дітей ).
-
Так, діти , сьогодні ми з вами
розпочнемо вивчати нову пісню композитора В. Гребенюка ”Зимонька чудова”
-
Ви слідкуйте за словами пісні,
написаної на плакаті, а я вам заспіваю( виконання пісні )
-
Сподобалась вам пісня? ( так )
-
Який же характер цієї пісні?
(Веселий )
-
Тож давайте разом виразно прочитаємо
слова першого куплету пісні.
-
А тепер заспіваємо( розучую по
фразах, домагаюся виразного виконання )
( Діти працюють в парах, складаючи мелодію пісні з кубиків: перша група -
перший, другий рядок; друга група – третій, четвертий рядок).
Молодці, діти!Ви дуже добре працювали, всі старалися. На наступному уроці
продовжимо роботу над цією піснею.
VI. Підсумок уроку.(2хв.)
-
Яке значення має інтонація?
-
Чому інтонація є основою
музики?
-
Що впливає на характер музики?
( Оцінюю роботу учнів )
-
Молодці! Ви були сьогодні дуже
активними, гарно співали, грали на музичних інструментах, і тим, хто найкраще
справлявся із завданням уроку, з країни " Музика " надійшла скринька з
дарунками. Поглянемо, що ж в цій скриньці?
( нотки)
( Запрошую кращих учнів до скриньки і вручаю подарунки ).
Спасибі всім,
хто працював
Пісні співав,
диригував,
На інструментах
грав чудово
Та тим, хто в
гості завітав.
VII. Домашнє завдання(1хв.)
-
Слухайте музику, співайте,
вчіться відрізняти виразне виконання від невиразного.
Ось пролунав
дзвінок,
Наш закінчивсь
урок.
Хай вам сонце
сміється,
Хай земля співає
І ніколи пісня
вас не покидає!
До побачення. Учні виходять із класу під звуки мелодії А. Островського "
До, ре, мі, фа, соль, " ( аудіозапис )
|