Тема: Види танцювального мистецтва:
класичний, народний, бальний.
Мета: Дидактична: активізація музичного сприймання засобами елементів
пластичного інтонування музичних настроїв. Формування музичної культури і
творчий розвиток молодших школярів, музичного мислення школярів, базових,
художніх компетентностей у різних видах музично – творчої діяльності.
Розвиваюча: розвиток емоційно - почуттєвої сфери особистості,
загально навчальних, музично - творчих здібностей шляхом залучення дитини до
активної роботи з сприймання.
Виховна: виховувати
любов до музичного мистецтва. - пробуджувати
інтерес до музики, виховувати музичний смак.
Музичний матеріал: Й.Штраус «Віденський вальс»,М.Огінський Полонез «Прощання
з батьківщиною», В.А.Моцарт «Менует»Чеська народна пісня «Полька»
Обладнання: баян,
магнітофон, аудіокасети, роздатковий матеріал:біографічні дані композитора,
проілюстровані фотографіями; роздаткові картки, репродукції
стилю бароко, портрети композиторів, репродукція картини.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Методи: Проблемно-пошуковий, ігровий, повернення до раніше вивченого; робота в
малих групах; метод емоційного впливу,евристичної бесіди, метод навчаючи –
учусь,мозковий штурм.
Хід уроку
І.Організація класу(1хв.)
Учні входять в клас під «Віденьський вальс»
Й.Штрауса
ІІ. Музичне вітання (3 хв.) ІІІ. Мотивація (1хв.)
- Сьогодні маємо незвичне музичне вітання - з нами вітається ціла мистецька
епоха. Ви впізнали в цих чарівних переплетіннях мелодійних ліній витончений
стиль,ви прослухали «Віденський вальс» Й.Штрауса, яким захоплюється багато
музикантів.Сьгодні ми з вами ознайомимося з різними видами танців: «Полонезом»,
«Менуетом», «Вальсом», розучимо чеську народну пісню «Полька» (тему записую
на дошці)
ІV. Актуалізація опорних знань. (3хв.)
Робота за підручником
(Відкрийте свої підручники на сторінці 92 на ній
зоображено карту царства бальних танців, уважно прочитайте назви танців
зображених на карті. Дате відповіді на такі запитання)
Робота в малих групах (Швидко розподіляю ролі в
групі:спікер, секретар, спостерігач, доповідач.Нагадую, що група має дійти
спільної думки.)
-
Назви, яких танців тобі знайомі?
Більшість бальних танців мають
народне
походження. Найпоширеніші
бальні танці – австрійський
вальс, аргентинське танго,
латино – американські самба,
рамба, ча-ча-ча, та інші
- Зараз ми з вами розучимо
Чеську народну пісню «Польку»
Але спочатку розспіваємось.
V. Розспівування (1хв.)
Розспів: за мінорним
тризвуком з використанням мелодичного ходу I-II-III-V
з повторенням октави і низхідного мелодичного ходу від V до I ступеня на
склад "ля”
Розспів: за
мінорним тризвуком з використанням мелодичного ходу I-II-III-
II, а також повторенням октав і низхідного мелодичного ходу від II до I
ступеня ладу, з назвами нот (сольфеджіо)
Поспівка: "Сіла Лорка при криниці”
VI. Виконання пісні. (3хв.)
Виконую Чеську народну пісню «Польку»
VII.
Розучування пісні. (7хв.) «Мозковий штурм»
-
Які почуття у вас
викликала ця пісня?
-
Якими засобами
музичної виразності вона передається?
-
Який темп, ритм,
динаміка, лад, тембр?
-
Який образ
відчувається у цій пісні? Чому?
1.Розучування пісні по фразах.
2.Звертаю увагу на
динаміку, темп, тембр.
3.Працюю над «важкими» місцями
у пісні.
4.Слідкую за співацькою
поставою, дикцією, артикуляцією.
5.Виконання групами, хорове
виконання.
VIII. Слухання музики (20хв.)
-
Сьогодні ми з вами прослухаємо фрагменти таких
танців «Полонез», «Менует»,і «Вальс»
Отож полонез - це польський народний танець Слухання: Михайло Огінський «Полонез»
Слухання:
В.А.Моцарт «Менует»
Опишіть характер
танцю
Розгляньте схеми
тактування.Яка з них відповідає руху менуета? (робота
в парах)
(На кожній парті
знаходяться три схеми тактування, на яких зображено однодольний, дводольний і
тридольний розміри)
Пригадайте, які ще
танці мають тридольний розмір?
Слухання: Й.Штраус
«Віденський вальс»
Завдання після слухання.
Метод
«Навчаючи - учусь»
Об'єдную учнів у
групи (по чотири учня) перший учень читає
текст Полонез на
сторінці 93,другий – Менует на сторінці 94,
третій Вальс на
сторінці 95, четвертий полька на сторінці 97. Протягом кількох хвилин учні
читають тексти, потім працюють в групах. Кожен учень групи розповідає
прочитаний матеріал
іншим членам групи
– учні обмінюються інформацією.
IX.
Музична грамота. (2хв.)
-
А
зараз ми трохи розважимося, та пограємо в ігри.
Музично-
дидактична гра "Диригування”
Щоб учні навчилися правильно поєднувати
ауфтактів рух із диханням говорю: «Поставте руки перед собою на ширині плечей
долонями донизу.Уявіть, що у вас в руках дві великих ложки і ви начерпуєте ними
вареня із двох казанків.Вареня дуже смачно пахне, тому одночасно із черпанням
ви глибоко вдихаєте його аромат. Починаємо спів лише тоді, коли рука йде донизу
(коли кладете варення на хліб).»У кожного на парті є схеми, вивчаємо кожну
схему і диригуємо її.
X.
Музичний словник.
(2хв.)
-
А зараз ми
відкриємо з вами наші словники, та запишемо слова та терміни з якими ми з вами
сьогодні познайомилися.
Бальними називають
танці, створені для виконання на тацювальних вечорах, (балах).
Полька- (половина)веселий,
рухливий танець.
Менует-(дрібний,
малий) старовинний французький танець
у тридольному розмірі, який виконували парами плавно і граціозно.
Вальс (кружляти)- парний, бальний танець, який виник на основі народних танців Австрії,
Німеччини та Чехії.
XI.
Підсумок. (1хв.)
-Пригадайте з якими танцями ми сьогодні познайомились?
-Які з них мають народне походження?
-Опишіть характер кожного з них.
- Яку пісню ми з вами вивчили?
-Які сучасні танці ви знаєте?
XII.
Домашнє завдання.(1хв.)
-
Послухайте
вдома музику на ваш вибір. Подумайте, яка це музика за своїм складом, розміром.
-
А сьогодні наш урок
закінчений, усього найкращого. До побачення.
|